چهارشنبه, 8 آذر 1402
  • تعداد بازدید : 118
next    /  4 prev
رئیس بخش تحقیقات ژنتيک و بانک ژن گیاهی ملی ایران
حفاظت و صیانت از رتبه سوم تا ششم جهانی كلكسیون خویشاندان وحشی گندم، جو نخود و عدس در بانك ژن گیاهی ملی ایران

تور علمی آموزشی دانش آموزان مقطع متوسطه دوره دوم دبیرستان بهارستان، از سلسله بازدیدها و تورهای علمی آموزشی دانش‌آموزی بخش تحقیقات ژنتیک و بانک ژن گیاهی ملی ایران، روز سه‌شنبه 23 آبان ماه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، در این تور علمی آموزشی، بهزاد سرخی، رئیس بخش تحقیقات ژنتیک و بانک ژن گیاهی ملی ایران، ضمن تقدیر از تلاش‌های ارزنده بنیان‌گذاران بانک ژن گیاهی  و دانشمندان  و حافظان ذخایر و منابع ژنتیکی گیاهی کشور در بانک ژن، بر اهمیت نیروی انسانی متخصص در بکار گیری دانش ژنتیک در شناسایی، جمع‌آوری، حفاظت و بهره‌برداری از ذخایر و منابع ژنتیکی تأکید و اظهار داشت: منشأ تولید محصولات دانش‌بنیان تفکر است و ایران دارای منابع ژنتیکی منحصربه‌فرد است. وی خاطرنشان کرد: آنچه بر ارزش این ذخایر می‌افزاید دانشمندان متبحر و متخصص این حوزه از علم است .

رئیس بخش تحقیقات ژنتیک موسسه، ضمن معرفی ذخایر ژنتیکی حفاظت‌شده در بانک ژن گیاهی ملی ایران تصریح کرد: کلکسیون‌های ارزشمندی در این بانک حفاظت و صیانت می‌شوند که با بهره‌برداری از این منابع می‌توان امنیت غذایی کشور و جهان را در بحران‌ها و تنش‌ها تأمین کرد. وی گفت: ایران دارای  ششمین کلکسیون منحصر به فرد نخود در جهان است.

سرخی، به اهمیت دانش تغذیه و استخراج مواد مؤثره از منابع ژنتیکی گیاهان زراعی در تولید دارو، غذا و سایر حوزه‌ها اشاره و اظهار داشت : 8 محصول تجاری اصلی در جهان از محصولات کشاورزی است.

 رئیس بانک ژن گیاهی ملی ایران تأکید کرد: کشور دارای ذخایر و منابع ژنتیکی ارزشمندی است که با بهره‌مندی از  فناوری روز و استخراج  مواد مؤثره این منابع می توان از خام فروشی عبور کرد و با تولید محصولات در صنایع، کشاورزی و سایر حوزه‌ها به درآمدزایی کلان دست‌یافت.
در این بازدید محققان و کارشناسان بخش‌های بانک ژن گیاهی به معرفی فعالیت‌های  تحقیقاتی خود پرداختند، و به پرسش‌های دانش آموزان در حوزه‌های مرتبط پاسخ دادند.

6.1.8.0
V6.1.8.0