دوشنبه, 17 بهمن 1401
  • تعداد بازدید : 118
    /  5
عرضه دستاوردها و فناوری های موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در نهمین نمایشگاه بین المللی جامع كشاورزی ایران
نهمین نمایشگاه بین المللی جامع کشاورزی، ماشین‌آلات کشاورزی، نهاده‌ها، سیستم‌های نوین آبیاری و کشت گلخانه‌ای، با حضور سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی، محمد جواد عسکری، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، سیدمجتبی خیام نکویی، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی(تات) و بیش از 400 تشکل بخش های خصوصی و تولید کننده ایرانی و خارجی در حوزه کشاورزی در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران روز دوشنبه 19دی ماه 1401افتتاح شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، در بازدید رئیس سازمان تات از غرفه دستاوردها و فناوری های موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در نمایشگاه جامع کشاورزی ایران،  دکتر نجفیان، رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر با توجه به دستاوردها ی این موسسه در عرصه های زراعی کشور به روند افزایشی صرفه جویی ارزی اشاره کرد. دستاوردها و فناوری های دانش بنیان بخش های تحقیقاتی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در غرفه 30 این نمایشگاه در معرض دید علاقمندان و بازدیدکنندگان قرارگرفت.

در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی جامع کشاورزی ایران، وزیر جهاد کشاورزی ضمن اظهار امیدواری از برگزاری نمایشگاه جامع کشاورزی در طول سال های آتی در سطوح استانی، ملی و بین المللی بر نقش این نمایشگاه بر رونق تولید و صادرات کشور در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: نمایشگاه محلی برای تبادل نظرات علمی در حوزه فناوری و انگیزه ای برای رقابت و تولید محصولات جدید در حوزه دانش بنیان است. وی  از همت تولیدکنندگان و فعالان بخش کشاورزی  در تولید غذای مردم کشور تقدیرو  از  رشد صعودی تولیدات کشاورزی  کشور خبر داد. وزیرجهاد کشاورزی در خصوص طرح کشاورزی قراردادی و صدور اسناد اراضی زراعی اظهارداشت؛ طرح کشاورزی قراردادی درحال انجام است و امیدواریم در سال آینده انجام این طرح وسعت بیشتری را در برگیرد وی افزود: در بخش صدور اسناد زمین های زراعی شاهد اتفاقات خوبی بوده ایم، همه کشاورزان باید صاحب سند تک برگ شوند و این هویت به کشاورزی ایران باز گردد. ساداتی نژاد از حمایت وزارت جهاد کشاورزی از صادرات تولیدات کشاورزی و تلاش این وزارتخانه برای رفع مشکلات حوزه صادرات گفت و عنوان کرد؛ تلاش ها در بخش کشاورزی کشور نوید دهنده اتفاقات مبارکی در حوزه صادرات محصولات کشاورزی است و این نشان دهنده حرکت کشاورزی ایران در مسیر صحیح است. وی بر درآمد زایی و سرمایه گذاری بخش کشاورزی اشاره و از سرمایه گذاران دعوت کرد تا دراین حوزه سرمایه گذاری کنند و در تامین امنیت غذایی و اقتدار کشور سهیم باشند. وزیر جهاد کشاورزی کیفیت محصولات کشاورزی، سموم و کود را یکی از دغدغه های این  بخش  در حوزه سلامت عنوان کرد و از سرمایه گذاران خواست تا با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در تحقق شعار تولید محصولات باکیفیت، سالم، ارزان و ایرانی کوشا باشند. ساداتی نژاد تعریف نشان سلامت در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی که اخیرا صورت گرفته است را ظرفیتی برای تولید کنندگان محصولات کشاورزی برای ارائه محصولات خود و حفظ آرامش مردم در مصرف مواد غذایی دانست. وزیر جهاد کشاورزی از حمایت های کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ازبخش کشاورزی کشور تقدیر کرد و از ریاست این کمیسیون خواست تا در ابلاغ قانون امنیت غذایی در مجلس شورای اسلامی اهتمام بیشتری شود. ساداتی نژاد در پایان بر واگذاری امور بخش های کشاورزی کشور به تشکل ها تاکید و به تشکل های بخش خصوصی توصیه کرد به عرصه کشاورزی ورود پیدا کنند و در حوزه تولید محصولات کشاورزی؛ تنظیم بازار و نظارت بر تامین سلامت غذایی کشور را  برعهده گیرند.

در این افتتاحیه، عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بر نقش کشاورزی در اشتغال و بر اهمیت ظرفیت ها و قابلیت های این بخش باتوجه به تنوع اقلیمی کشور اشاره کرد. وی هدفمند بودن، حرکت براساس نقشه راه و برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت در این حوزه را تضمینی برای نائل شدن بخش کشاورزی کشور به جایگاه مطلوب  در منطقه دانست و بر ضرورت تامین امنیت غذایی کشور در اقتدار کشور در منطقه تاکید کرد. عسکری اظهار داشت؛ با دیدگاه مثبتی که در برنامه هفتم توسعه نسبت به حوزه کشاورزی وجود دارد کاستی ها و کمبودها در بخش اجرا در این حوزه جبران خواهد شد. رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: تولید در بخش کشاورزی نیازمند همراهی و هم افزایی تشکل ها و همه دستگاه ها است تا مسیر توسعه هموار شود. وی از حمایت قاطعانه و ویژه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی  از شرکت های دانش بنیان در حوزه کشاورزی و حمایت از صادرات  این محصولات گفت و بر چشم انداز سند بیست ساله نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره و اظهار داشت؛ کشور در افق ۱۴۰۴ در بین کشورهای منطقه بویژه در حوزه کشاورزی باید به جایگاه ارزشمندی دست یابد. وی در خصوص بیمه کشاورزی عنوان کرد:اعتماد سازی در بحث بیمه محصولات کشاورزی باید صورت گیرد و از طرف این کمیسیون به وزارت اقتصاد پیشنهاد حمایت از صندوق بیمه محصولات کشاورزی داده شده است. وی از وزارت جهاد کشاورزی خواست تا از ظرفیت ها و قابلیت های نمایشگاه بهره برداری کند. عسکری آینده جهان و کشور را در گرو پیشرفت بخش کشاورزی دانست.

این نمایشگاه تا 22 دی ماه به کار خود ادامه خواهد داد.

5.7.12.0
V5.7.12.0