دوشنبه, 26 ارديبهشت 1401
  • تعداد بازدید : 201
برگزاری كارگاه نرم افزار R و كاربرد آن در علوم زراعی در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر 

 در روز سه شنبه مورخ 1400/12/3 کارگاه آموزش نرم افزار R و کاربرد آن در علوم زراعی توسط دکتر مهدی زهراوی از اعضای هیات علمی بخش تحقیقات ژنتیک و بانک ژن گیاهی ملی ایران در شبکه اینترنت ملی تاک، موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر برگزار شد.

در این کارگاه یک روزه، 45 نفر از پژوهشگران شاغل در موسسات ستادی و مراکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان های مختلف کشور شرکت داشتند و با نحوه کار و تحلیل اطلاعات آماری مربوط به طرح های آزمایشی توسط این نرم افزار آشنا شدند.

 

نرم افزار "R"  یک زبان برنامه‌نویسی و محیط نرم‌افزاری برای محاسبات آماری و علم داده‌ها است، که بر اساس زبان‌های اس و اسکیم پیاده‌سازی شده است. این نرم‌افزار متن‌باز، تحت اجازه‌نامه عمومی همگانی گنو عرضه و به صورت رایگان در دسترس عموم قرار داده‌شده است. نرم‌افزار R در اکثر زمینه‌های آمار کاربردی مانند تحلیل سری‌های زمانی، رگرسیون خطی و غیرخطی، آزمون فرض‌های کلاسیک، کدگذاری، خوشه‌بندی و … توان مند است و همچنین نرم‌افزار قدرتمندی برای ایجاد اشکال گرافیکی و نمودارها است.

در این کارگاه ضمن آشنایی با تاریخچه و اهمیت استفاده، نحوه نصب و بکار گیری این نرم افزار  آموزش داده شد و در خصوص دستورهای مربوط به تجزیه آماری جنبه های مختلف آمار زیستی، آزمایشات کشاورزی و نحوه اضافه کردن بسته های کتابخانه ای مربوط به رسم چارت و نمودار به اختصار توضیح داده شد. 

5.7.12.0
V5.7.12.0