دوشنبه, 26 ارديبهشت 1401
  • تعداد بازدید : 490
گردهمایی سالیانه برنامه ریزی تحقیقات و تولید بذر دانه های روغنی (كلزا و گلرنگ) برگزار شد

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر:

   گردهمایی سالیانه برنامه ریزی تحقیقات و تولید بذر دانه های روغنی (کلزا و گلرنگ) به صورت مجازی در تاریخ 31 مرداد ماه سال جاری با راهبری گروه ستادی در محل سالن همایشهای موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر با حضور محققین دانه های روغنی سراسر کشور و همچنین جناب آقای مهندس مهاجر مشاور محترم وزیر و مجری طرح  دانه های روغنی، جناب آقای دکتر جوادی معاونت محترم پژوهشی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، جناب آقای دکتر مویدی معاون محترم ترویج و آموزش سازمان، رییس و معاونین موسسه، رییس و معاون بخش تحقیقات دانه های روغنی موسسه و برخی روسای بخش های تحقیقاتی دیگر و سایر صاحب نظران این عرصه از مراکز و موسسات دیگر بصورت وبیناری برگزار شد.

رئیس محترم موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ضمن خیرمقدم و عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) بدواَ به چالشهای مهم کشاورزی کشور و از جمله تولید دانه های روغنی پرداخت و خواهان همدلی و تعامل بیش از پیش در برنامه ریزی دقیق تر برای برون رفت و حداقل تاثیر پذیری این حوزه از چالشهای اقلیمی موجود شدند. وی به نقاط قوت و ضعف برنا مه های تحقیقات و تولید بذر دانه های روغنی مهم پرداخته و به خلاء های موجود که نیازمند تلاش بیشتر و تمرکز بیشتر کلیه دست اندر کاران مرتبط با تولید دانه های روغنی می باشد، اشاره نمود.

دکتر گودرز نجفیان در ادامه ضمن تشکر از حمایت های معاونت زراعت و دفتر طرح توسعه دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی امید آن داشتند که در سال زراعی آتی با تولید ارقام مناسب داخلی و مشارکت بخش خصوصی زراعت کلزا و گلرنگ به چرخه اقتصادی مطلوبی وارد شود.

در ادامه مشاور محترم وزیر و مجری طرح توسعه دانه های روغنی از اولویت های وزارت متبوع خبر داد و گفت: تولید گیاهان دانه روغنی از نظر این وزارت خانه همچنان در اولویت بالا در سطح کشور است اما متاسفانه علی رغم زحمات فراوان محققین کشور، با افزایش قیمت محصولات رقیبی چون برنج نتوانسته اند پاسخگوی قسمتی از نیاز کشور باشند.

مهندس علیرضا مهاجر در ادامه به هدف پیش رو برای کشت 350 هزار هکتاری گیاه دانه روغنی کلزا و 30 هزار هکتاری گیاه گلرنگ اشاره نمودند وی اضافه کرد برای ایجاد تمایل به کشت کلزا در بین کشاورزان قیمت خرید تضمینی این محصول دو برابر قیمت گندم پیشنهاد شده و با توجه به دیدگاه وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم به افزایش کشت گیاهان دانه روغنی میتوان چشم انداز خوبی را برای تولید این محصولات مشاهده کرد .

معاون محترم پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی نیز با تجلیل از احتمام موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال وبذر در برگزاری این گرد همایی های سالیانه حتی با وجود محدودیتها به مواردی برای دست یابی به نتایج مطلوب از برگزاری این گردهمایی ها اشاره نمودند. وی استفاده از تجربه بهره برداران پیشرو در این گردهمایی ها - تقویت توان مکانیزاسیون برای بهره وری بیشتر از مولفه های تولید – بسیج و همراه سازی سایر موسسات تحقیقاتی در مسیر رفع چالشهای پیش روی تولید را لازم و ضروری دانستند. دکتر ارژنگ جوادی در ادامه به استفاده از ظرفیت های موجود در بخش خصوصی اشاره نمود و آن را یکی از الزامات توسعه در نظام  پیشرفت تحقیقات و فناوری عنوان کرد.

رئیس محترم بخش تحقیقات دانه های روغنی این گردهمایی را با ارائه گزارشی از عملکرد این بخش در سال گذشته وارد بحث تخصصی نمود. وی در این مراسم با ارائه خلاصه ای از فعالیت های انجام شده بخش در سال زراعی گذشته اعلام نمود که امکانات پوشش دهی بذر در بحث برندینگ بذر دانه های روغنی در موسسه فراهم گشته و متقاضیان میتوانند نوع پوشش بذر خودرا مشخص نمایند.

دکتر بهرام علیزاده در ادامه گفت امسال چند شرکت دانش بنیان برای مشارکت در تحقیق و تولید بذر های مادری اعلام آمادگی نموده اند و برای محقق شدن مشارکت بیشتر بخش خصوصی خواهان مساعدت و تسهیل مسیر توسط مجموعه وزارت جهاد کشاورزی شدند.

در ادامه معاونت محترم سازمان و رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، پس از ابراز خداقوت به تمام تلاشگران عرصه تحقیق و تولید گیاهان دانه روغنی به وجود رابطه ی جدی میان محققین و مروجین اشاره نمود و گفت میتوان نتیجه ی این همدلی را در کشاورزان نمونه ای یافت کرد که با بهره گیری از تحقیقات انجام شده به نتیجه های مطلوبی دست پیدا کرده اند.

دکتر علی اکبر مویدی در ادامه به تقویت هر چه بیشتر طرح های تحقیقی و ترویجی اشاره نمود تا بتوان به روند تولید سرعت بیشتری بخشید. وی گفت با راه اندازی شبکه آموزش مجازی کشاورزی درخصوص گیاهان دانه روغنی اطلاعات و مطالب خوبی به مخاطبین ارائه شده است.

در ادامه جناب آقای دکتر مهدی غفاری معاون محترم بخش تحقیقات دانه های روغنی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال وبذر با مدیریت جلسه و معرفی مجری طرح کلان، محققین مسئول دانه های روغنی (کلزا و گلرنگ) جناب آقایان دکتر فرجی، دکتر حسن امیری اوغان، دکتر محمدرضا نظری، دکتر امیر حسین شیرانی راد به ارائه مطالبی مبسوط در خصوص کشت و به زراعی گیاهان دانه روغنی (کلزا و گلرنگ) دعوت نمود و با مشارکت محققین حاضر در این گردهمایی وبیناری از سراسر کشور، به جمع بندی ذیل دست یافتند.

در جمع بندی این گردهمایی فعالیتهای پژوهشی صورت گرفته در زمینه پروژه های به زراعی و به نژادی کلزا و گلرنگ در طی سال زراعی 1399-1400 ارایه و دو لاین زودرس و پرمحصول کلزای بهاره، دو لاین کلزای زمستانه و یک لاین پرمحصول گلرنگ که در برنامه معرفی ارقام جدید قرار دارند مطرح شدند. همچنین پروژه های پیشنهادی برای اجرا در سال زراعی 1400-1401 مطرح و هماهنگی های لازم با مراکز استانی به عمل آمد و در ادامه در زمینه تولید بذر طبقات بذری کلزا و گلرنگ در سال زراعی 1400-1401 هماهنگی های لازم صورت گرفت. 

5.7.12.0
V5.7.12.0