شنبه, 22 خرداد 1400
  • تعداد بازدید : 155
    /  5
بازدید معاون محترم وزیر جهاد كشاورزی، استاندار محترم استان البرز و رئیس محترم سازمان جهاد كشاورزی استان البرز از مزرعه تحقیقات غلات موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر:

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در بازدید معاون محترم وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در حضور استاندار محترم استان البرز و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان که در روز 25 اردیبهشت ماه 1400 در مزرعه تحقیقات غلات موسسه انجام شد با عرض خیر مقدم به مدعوین به معرفی و روند تحقیقات این موسسه بصورت اجمالی پرداخت. دکتر گودرز نجفیان با معرفی بخشها و فعالیت های مختلف این موسسه با ارائه آماری، حضار را از روند عملکرد این موسسه آگاه کرد.

وی با اذعان به این که با تلاش محققین این موسسه و فعالیت در زمینه 35 محصول زراعی سطح معرفی ارقام مختلف از این محصولات را در دهه جاری به میانگین 17 رقم در سال رسانده و نیاز کشور را از واردات بذر به حداقل ممکن نزدیک نموده است.

دکتر توحید نجفی میرک رئیس محترم بخش غلات با اشاره به ملی و بین المللی بودن تحقیقات این موسسه، فعالیت اصلی بخش غلات را اصلاح و معرفی رقم جدید و تولید هسته های اولیه بذر، با اهم خواص مقاومتی در زمینه بیماری ها و تنشها اعلام نمود.

استاندار محترم استان البرز در این بازدید گفت: استان البرز  با توجه به تنوع شرایط اقلیمی از گذشته دور جایگاه خود را در کشاورزی به دست آورده به طوریکه بیش از ۸۰ درصد تحقیقات مربوط به این حوزه در البرز انجام می شود.

وی از جمله این تحقیقات را در حوزه تولید بذر گیاهان زراعی و باغی دانست و اظهار داشت: در گذشته نه چندان دور فقط شاهد کشت گندم با سه یا چهار رقم بذر  در کشور بودیم و فناوری تولید بذر فقط در اختیار کشورهای خارجی قرار داشت  اما اکنون به همت محققان این بخش در حوزه بذر غلات از واردات بی نیاز شده ایم.

وی به تولید بذرهای هیبریدی نیز اشاره کرد و افزود: تولید بذرهای هیبریدی یکی از نیازهای اساسی کشور می باشد که خوشبختانه در این حوزه نیز شاهد اقدامات و دستاوردهای خوبی در این موسسه بوده ایم.

جناب آقای دکتر کامبیز بازرگان معاون محترم وزیر جهاد کشاورزی نیز در این بازدید گفت: درسال گذشته 40 درصد از کل ارقام معرفی شده در کشور توسط موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر معرفی شده است. وی اظهار داشت: استان البرز قطب پژوهش های کشاورزی کشور است به طوریکه با توجه به قدمت و سابقه بالای این استان در حوزه زراعت و باغبانی بیشتر موسسات تحقیقاتی که در بخش کشاورزی فعالیت دارند در استان البرز استقرار دارند.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه سالانه حدود یک میلیون تن بذر انواع غلات برای کشت در کشور مصرف می شود، افزود: در حوزه محصولات مهمی همچون گندم و جو ۱۰۰ درصد خودکفا هستیم و کشاورزان این حوزه از بذرهای تولیدی کشور مصرف می کنند و این حاصل تلاش محققان این موسسه می باشد

وی یادآور شد که در بذر دانه های روغنی، چغندر قند و محصولات علوفه ای نیز تا حدودی خودکفا هستیم و تنها بخشی از آن وارد می شود. وی همچنین بیان داشت: پشتوانه تولید و تضمین تولید و مقابله با انواع تنش های محیطی و انواع بیماری های گیاهی، فرایند معرفی ارقام جدید بذر می باشد.

در این بازدید معاونین محترم رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، معاونین محترم موسسه و روسای بخشهای تحقیقاتی موسسه و اصحاب رسانه مدعوین را همراهی نمودند.

5.7.12.0
V5.7.12.0