شنبه, 5 مهر 1399
  • تعداد بازدید : 286
    /  5
انعقاد قرارداد واگذاری امتیاز تولید 10 رقم بذر جدید به بخش خصوصی
 
به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر:
 
قرارداد واگذاری امتیاز تولید، تکثیر و فروش بذر 10 رقم جدید اصلاح شده غلات و حبوبات به بخش خصوصی روز چهارشنبه چهارم تیرماه 1399 در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کشور واقع در کرج با حضور رییس، معاونین و روسای بخش های تحقیقاتی غلات و سبزی های زراعی و حبوبات آبی و شرکت های طرف قرارداد از بخش خصوصی و اصحاب رسانه منعقد شد. در ابتدای جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، جناب آقای دکتر اسماعیل زاده معاون محترم پژوهشی موسسه خلاصه ای از قراردادهای آماده شده و مشخصات شرکت های درخواست کننده واجد الشرایط واگذاری ارقام به جلسه ارائه نمودند.
در ادامه رییس محترم موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، جناب آقای دکتر نجفیان طی سخنانی اظهار نمودند بذر اصلاح شده در تولیدات بخش کشاورزی اهمیت زیادی دارد و اهمیت خوداتکایی در تولید بذر استراتژیک است، وی افزود:‌ امروز مسوولان بالادست اهمیت خوداتکایی و نیاز احصاء شده به تولید بذر برای کمک به اقتصاد کشاورزی کشور را بیش از پیش درک کرده اند. وی اظهار داشت: اگر پژوهش های کاربردی و اصلاح ارقام و تولید داخلی بذر آنها نبود شاید اکنون وضعیت اسفناکی در تولید محصولات غذایی اساسی داشتیم ولی با پیش بینی برداشت 14 میلیون تن گندم درسال جاری نشان از تاثیر رسوخ نتایج تحقیقات داخل و استفاده از بذرهای پر بازده معرفی شده در عرصه های تولید دارد. وی هدف از واگذاری تولید و تکثیر بذور اصلاح شده به بخش خصوصی را ارتقای کیفیت بذر، ترغیب بخش خصوصی به سرمایه گذاری در امر اصلاح نباتات و کاهش تصدی گری دولت و برون سپاری تولید این نهاده ها دانست.
در ادامه با امضای 10 قرارداد جدید واگذاری تولید و تکثیر بذور به بخش خصوصی، مجموع قراردادهای واگذاری موسسه به 58 قرارداد افزایش یافت. تولید و تکثیر ارقام گندم برات، تیرگان ، سارنگ، ترابی، کلاته و نارین و ارقام لوبیا سفید درسا و لوبیا قرمز دادفر طی این قراردادها به بخش خصوصی واگذار شدند. لازم به ذکر است که برخی از این ارقام همزمان به دو شرکت واگذار گردیدند. در ادامه روسای بخش های تحقیقاتی حاضر در جلسه و نمایندگان شرکت های بخش خصوصی به ایراد چالش های مترتب بر فرآیند واگذاری ارقام پرداختند و بحث و تبادل نظر در خصوص چگونگی بهینه سازی این فرایند انجام شد و در نهایت قرار شد جهت هماهنگی بیشتر با ارکان موثر در تولید بذر در استانها و ستاد اقداماتی از سوی موسسه و نیز شرکت ها صورت گیرد.
 

5.7.9.0
V5.7.9.0