شنبه, 5 مهر 1399
  • تعداد بازدید : 294
    /  2
بازدید مدیر كارگروه كشاورزی ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از فعالیت های تولید بذر در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال وبذر در كرج

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر:

در چهارمین روز از هفته جهادکشاورزی سال جاری با شعار کشاورزی، جذب سرمایه، توسعه کارآفرینی و اشتغال؛ مدير کارگروه کشاورزي ستاد توسعه زيست‌ فناوري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري با حضور در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در کرج و جمع محققین و عوامل شرکتهای دانش بنیانی که در زمینه ی تولید بذر فعال هستند با بیان اهداف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با اشاره به پیشینه تخصصی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر حمایت های همه جانبه آن معاونت و کارگروه، از فعالین این عرصه را اعلام داشت. در این نشست تخصصی درخصوص جایگاه جو بدون پوشینه در کشت و صنعت غلات و خوراک دام بحث و تبادل نظر شد.

جناب آقای دکتر اسماعیل زاده معاونت محترم پژوهشی، فناوری و انتقال یافته های موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ضمن خیرمقدم به جناب آقای دکتر ملبوبی مدير کارگروه کشاورزي ستاد توسعه زيست‌فناوري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و کارشناسان همراه به ذکر اهمیت کشت جو و تلاشها و تحقیقاتی که در این موسسه صورت گرفته پرداخت. ایشان با بیان خصوصیات ویژه در کشت جو با توجه به شرایط اقلیم غالب در کشور به این نکته اشاره کرد: حمایت از کشت جو  نه تنها میتواند کمکی به جیره غذایی دام و طیور باشد بلکه میتواند صادرات و ارز آوری برای کشور به همراه داشته باشد.

جناب آقای دکتر نجفی میرک رئیس محترم بخش تحقیقات غلات موسسه پس از همراهی کارشناسان کارگروه کشاورزي ستاد توسعه زيست‌فناوري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در مزرعه تحقیقاتی غلات با ارئه مختصری از فعالیتهای ویژه و سابقه تحقیقاتی این بخش در موسسه و کشور بصورت اکمل در خصوص بذرهای جو بلاخص جوی بدون پوشینه توضیحاتی ارائه نمودند.

جناب آقای دکتر ماهرخ رئیس محترم بخش تحقیقات ذرت و گیاهان علوفه ای موسسه ضمن تبیین اهمیت تغییر الگوی کشت ذرت و گیاهان علوفه ای با اعلام اهمیت آنالیز مواد مغذی در جیره های غذایی دام و طیور توجه مسئولین را به تاثیرات ناشی از تغییرات اقلیمی جلب نمود.

جناب آقای دکتر باقری معاون محترم بخش تحقیقات سبزی های زراعی و حبوبات آبی موسسه پس از معرفی مختصر فعالیت های بخش از مدیر کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زيست ‌فناوري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري با توجه به ورورد شرکت های دانش بنیان در عرصه تولید بذر سبزی و صیفی داخلی درخواست نگاه یکسان در حمایت از این تولیدات کشاورزی داشتند.

جناب آقای دکتر علیزاده رئیس محترم بخش تحقیقات دانه های روغنی موسسه از میزان نیاز دانه های روغنی در کشور و اعلام سهم واردات از این میزان آمار قابل تأملی را ارائه نمودند و بستر سازی مناسب برای ورود شرکتهای داخلی و حمایت از آنها در تولید بذر دانه های روغنی را لازم و ضروری دانست و خواستار شفاف سازی نحوه ی حمایت ستاد توسعه زيست ‌فناوري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري از شرکتهای تولید کننده بذر داخلی شدند .

جناب آقای دکتر اسدی مسئول پژوهشهای اقتصادی موسسه ضمن تاکید بر داشتن پشتوانه  علمی شرکتهای دانش بنیان فعال در عرصه تولید بذر موکدا درخواست ملاحظه ویژه این شرکتها به  توجیه اقتصادی قوی و صحیح  و سود آوری آن برای ارائه به مراجع را داشتند.

در ادامه روسای بخش های تحقیقاتی موسسه، نماینده شرکتهای دانش بنیان با بیان فرصتها و چالشهای موجود در روند تولید و توزیع بذر نظراتی ایراد نمودند.

5.7.9.0
V5.7.9.0