جمعه, 24 مرداد 1399
  • تعداد بازدید : 304
    /  4
برگزاری روز مزرعه گیاهان علوفه ای پاییزه در مزرعه تحقیقاتی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر
بازدید مزرعه کشت علوفه های پائیزه
 
به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، روز مزرعه علوفه های پائیزه روز سه شنبه مورخه 9 اردیبهشت ماه 99 در محل مزرعه تحقیقاتی موسسه در کرج با حضور مدیرکل محترم دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی، مدیران و کارشناسان بخش اجرا و ترویج از استان البرز و قزوین، محققین موسسات تحقیقاتی مرتبط، کشاورزان و نمایندگان برخی واحدهای کشت و صنعت و دامداران و ... برگزار شد.
 
جناب آقای دکتر ماهرخ رییس محترم بخش تحقیقات ذرت و گیاهان علوفه ای ضمن خیر مقدم به حاضرین و ارائه مقدمه ای از تاریخچه و اهمیت گیاهان علوفه ای در چرخه غذایی و دامی و تلاش برای خود اتکایی در تولید علوفه، مزرعه نمایشی برپا شده از گیاهان علوفه ای پاییزه را معرفی نمودند.
 
جناب آقای دکتر گودرز نجفیان رئیس محترم موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ضمن خیر مقدم به مسئولین و مدعوین در این بازدید، با اشاره به اهمیت گیاهان علوفه ای در تامین علوفه و کنسانتره غذایی مورد نیاز برای بخش و صنعت تولید شیر، گوشت و پروتئین، ضرورت اتخاذ راهکارها و توسعه علوفه های سازگار با شرایط آب و هوایی کشور ایران را خاطر نشان ساختند و برای رسیدن به اهداف عالیه دولت و کاستن از بار واردات این نهاده ها از طریق افزایش تولید و با عنایت به پتانسیلهای موجود در کشور، توجه ارکان مختلف دخیل در این زنجیره را به حمایت از توسعه محصولاتی مانند تریتیکاله و جو بدون پوشینه (به عنوان محصولات دارای پتانسیل جایگزینی دانه ذرت) را برای تامین بخشی از نیاز صنعت دام و طیور به کنسانتره غذایی را خواستار شدند.
 
جناب آقای مهندس عزیز کریمی مدیر کل محترم دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با حضور در این مراسم استفاده از بارشهای  پائیزه برای تامین نیاز آبی توسعه کشت گیاهان علوفه ای و چرخه تولیدات غذایی کشور را موضوعی مهم برشمارد و همچنین از تلاشهای بخشهای تحقیقاتی در روند تولید و معرفی بذرهای مناسب در اقلیمهای گوناگون کشور تشکر و قدردانی کرد و آمادگی خود را برای هر گونه حمایتی از توسعه این محصولات اعلام نمودند.
 
در ادامه این بازدید سرکار خانم دکتر قطبی، آقایان دکتر نیکخواه، دکتر زمانیان، دکتر مقدم به عنوان پژوهشگران این محصولات، بازدیدکنندگان را با ارقام و لاینهای تحقیقاتی محصولات علوفه ای پاییزه کشت شده آشنا کرده و توضیحاتی ارائه نمودند. بازدیدکنندگان و کشاورزان پیشرو نیز در این بازدید به بحث و تبادل تجربه پرداختند.
 
شایان ذکر است این مراسم علی رغم اهمیت موضوعی آن و با توجه به شرایط و محدودیتهای مقرر شده برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی با حداقل مدعوین برگزار شد.
 

V5.4.0.0