شنبه, 5 مهر 1399
  • تعداد بازدید : 384
    /  4
همایش پدافند غیر عامل در حوزه بذر و نهال در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر برگزار شد
به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر:

هشتم آبان ۱۳۸۲ سال‌روز فرمان رهبر معظم انقلاب در ارتباط با تشکیل پدافند غیرعامل در کشور است و در تقویم جمهوری اسلامی هشتم تا ۱۴ آبان هفته پدافند غیرعامل نام‌گذاری شده است و شعار امسال این هفته «پدافند غیرعامل، مقاومت و بازدارندگی با رونق تولید» تعیین شده است.

در راستای برنامه های مرتبط با هفته بزرگداشت پدافند غیر عامل در کشور همایش "پدافند غیر عامل، امنیت غذایی، حفظ ذخایر ژنتیکی و سلامت بذر و نهال" در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر با حضور جناب آقای دکتر علیزاده نماینده محترم پدافند غیرعامل در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، جناب آقای دکتر نجفیان رییس محترم موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، جناب آقای دکتر آقایی رییس محترم مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی، جناب آقای دکتر مبصر معاون محترم موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، جناب آقای دکتر سلامی استاد محترم دانشگاه تهران، جناب آقای دکتر سرخی رییس محترم بخش تحقیقات ژنتیک و بانک ژن گیاهی ملی ایران، متخصصان و کارشناسان این عرصه،  روز یک شنبه مورخ دوازدهم آبان ماه سال جاری در سالن همایش "فردوسی" موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در ساعت 8:30 صبح با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد.

آقای دکتر نجفیان رییس محترم موسسه ضمن خیر مقدم به مدعوین و شرکت کنند گان در این همایش به اهمیت پدافندی در حوزه منابع ژنتیکی گیاهان زراعی و بانک ژن پرداختند. رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر با اعلام آمار جهانی نسبت به وضعیت نیاز غذایی در سطح جهان و کشور، نقش حفظ تنوع ژنتیکی گیاهی در ادامه بقا را یکی مهم ترین عوامل پدافندی در پدافند غیر عامل دانست. وی در ادامه گفت: ایران دارای یکی از غنی ترین ذخایر توارثی ژنتیک نباتی در جهان بوده و همچنین بانک ژن ملی ایران یکی از ده بانک ژن برتر جهان می باشد و از دست رفتن تنوع زیستی را یکی از مهمترین نگرانی ها و مهمترین تحدیدها در این عرصه نام برد.

همچنین دکتر آقایی درباب مفاهیم نوین ژنتیک در تهدیدات حفاظت و بهره برداری از منابع، دکتر سلامی در حوزه منابع ژنتیکی و شبکه های اطلاعاتی، دکتر مبصر در حوزه ملاحظات پدافند غیر عامل در صنعت بذر، سخنرانی های ارزشمندی نمودند. در ادامه نشست تخصصی برگزار گردید.


5.7.9.0
V5.7.9.0