سومین جشنواره معرفی ارقام جدید زراعی و باغی با حضور جناب آقای مهندس حجتی وزیر محترم جهاد كشاورزی برگزار شد.
 ۱۳۹۷/۰۶/۰۳ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

سومین جشنواره معرفی ارقام جدید زراعی و باغی با حضور جناب آقای مهندس حجتی وزیر محترم جهاد کشاورزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر:

در سومین جشنواره معرفی ارقام جدید زراعی و باغی، 29 رقم و بذر جدید محصولات زراعی و باغی با حضور مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی رونمایی و اطلاع رسانی شد. این مراسم در روز سه شنبه 30 مرداد سال جاری، در سالن 700 نفری موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و با حضور جناب آقای دکتر محمد علی نجفی استاندار محترم البرز، جناب آقای دکتر احمدعلی کیخا رئیس محترم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دکتر بخشنده معاون محترم برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارتخانه، جناب اقای دکتر کاظم خاوازی معاون محترم وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، جناب آقای دکتر دکتر طهماسبی قائم مقام محترم سازمان، جناب آقای دکتر رسول زارع معاون محترم پژوهش و فناوری سازمان، جناب آقای دکتر محمودی معاون محترم توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان، جناب آقای دکتر کهرام معاون محترم برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان، دکتر گودرز نجفیان رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و نیز روسای محترم سایر موسسات تحقیقاتی، جناب آقای دکتر اسکندر زند مشاور عالی و محترم وزیر جهادکشاورزی، حجت الاسلام و المسلمین سعیدیان مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه سازمان، مشاوران، مدیران کل ستادی، روسای محترم سازمانهای جهاد کشاورزی استانها، معاونین و مدیران زراعت و ترویج سازمانهای جهاد کشاورزی استانها، روسای محترم، معاونین، و روسای بخش های تحقیقاتی مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استانها، تشکل های غیر دولتی و صنفی، محققان، کشاورزان نمونه، پیشکسوتان، اصحاب رسانه و فعالان بخش خصوصی و سایر مدعوین از ارکان و ارگانهای مختلف شهری برگزار شد. در این نشست ضمن اطلاع رسانی خصوصیات ارقام جدید معرفی شده و رونمایی آنها از کلیه محققان مجری مسئول معرفی رقم از موسسه ها و مراکز تحقیقاتی تقدیر گردید.

جناب آقای مهندس حجتی ضمن تبریک فرا رسیدن عید سعید قربان و گرامیداشت هفته دولت مطالب مهمی در ارتباط با وضعیت کشاورزی در ایران ارائه نمودند، ایشان راه اندازی شرکت های دانش بنیان را از دستاوردهای دولت تدبیر و امید دانست و گفت: ما امروز حدود ۶۰۰ شرکت دانش بنیان در بخش کشاورزی داریم که با آنها همکاری می کنیم. وی ادامه داد: ظرفیت های عظیمی در داخل کشور وجود دارد و امید داریم توسعه تحقیقات، ترویج و آموزش را در سطح جامعه وسعت و عمق ببخشیم. وزیر جهاد کشاورزی در عین حال بر برنامه ریزی سازگار با اقلیم تأکید کرد و اذعان داشت: ما باید از ظرفیت های خدادادی به صورت بهره ور استفاده کنیم و توصیه های محققان را در عرصه کشاورزی و مزارع به کار ببندیم.

جناب آقای دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی طی سخنانی از دست اندرکاران مراسم جشنواره و مدعوین ازجمله حضور وزیر جهاد کشاورزی، کشاورزان ،روسای موسسه های تحقیقاتی،محققان، قدردانی نمودند. ایشان فرمودند امروزه موضوع بذر از اهمیت بسزایی برخوردار است با دارابودن حدود 54 میلیارد دلار درآمد جای خود را در تجارت جهانی باز نموده است همچنین پیش بینی می شود این صنعت برای سال 2020 رقمی نزدیک به 90 میلیارد دلار گردش مالی داشته باشد. رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی با اشاره به نقش محققان کشاورزی در خصوص رفع معضلات فراگیر این بخش همچون برای بیماری زنگ گندم عنوان داشت: با ملاحظه تلاشهایی که برای رفع معضلات بخش کشاورزی توسط محققان انجام می گیرد، شاهد یک پشتیبانی قوی از این عرصه هستیم ، محققان ما با تلاشهای خاضعانه خود، پشتوانه تولید محسوب می شوند .دکتر خاوازی با اشاره به خدمات موثری که موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در بخش تولید انجام می دهد اظهارداشت: یکی از موسسه هایی که همواره پشتوانه تولید بوده، موسسه تحقیقات اصلاح و بذر می باشد به طوری که نگرانی بخش تولید را مرتفع ساخته است.

دکتر گودرز نجفیان رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر با تقدیر و تشکر از حضور مقامات، مدیران ارشد و کلیه حاضرین در جلسه بیانات مهمی در ارتباط با جایگاه بذر اصلاح شده به عنوان مهمترین نهاده تولید ارائه نمودند و ضمن ارائه تاریخچه برپایی جشنواره ارقام به معرفی سومین جشنواره پرداختند و ضمن تبریک عید قربان و گرامیداشت هفته دولت، بیان داشتند: بذر مهمترین نهاده تولید و یک فناوری دانش بنیان است و در واقع به نژادگر بر اساس هدفی که دارد ژنهایی را که مسئول صفات مطلوب هستند در طول برنامه به نژادی که گاها 8 تا 14 سال به طول می انجامد در یک رقم یا واریته وارد کرده و رقم اصلاح شده را تولید و به عرصه وارد می نماید تا بتواند از این طریق اثرگذاری بهتری در افزایش بهره وری و تولید محصول داشته باشد. وی فعالیت موسسه های تحقیقاتی را پشتیبان برنامه های خوداتکائی وزارت جهاد کشاورزی دانست و بیان داشت از سال 94 اولین جشنواره ارقام زراعی و باغی آغاز گردید و هرساله تعداد بذور بیشتری در این جشنواره ها ارائه شده است که امسال این جشنواره با رونمایی و معرفی 29 رقم و بذور جدید زراعی و باغی برگزار می شود. 
جناب آقای دکتر احمدعلی کیخا رئیس محترم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، و جناب آقای دکتر محمد علی نجفی استاندار محترم البرز در ارتباط با اهميت تحقيقات و بذر و نيز ساير مسائل مرتبط با بهبود وضعيت كشاورزي كشور مطالب مهمي ارائه نمودند.

از 29 رقم جدید تعداد 16 رقم توسط محققین موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال وبذر، 7 رقم توسط محققین موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور، 2 رقم توسط محققین موسسه تحقیقات علوم باغبانی و توسط محققین موسسات تحقیقاتی برنج، پنبه، اصلاح و تهیه بذر چغندر و شرکت دانش بنیان بیستون شفا هر کدام یک رقم معرفی گردید ه است.
در این مراسم همچنین امضای قراردادهای انتقال امتیاز تولید و فروش بذر ارقام به بخش خصوصی انجام گردید.

قراردادهای موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال وبذر در مراسم شامل: واگذاری دانش فنی تولید و تکثیر بذر گندم رقم مهرگان (غیرانحصاری) به "شرکت تعاونی کشاورزی رزمندگان دزفول" با مدیریت عاملی آقایان رضا رجو و مرتضی دیبایی و "شرکت ولیعصر(عج) دشت عباس" با مدیریت عاملی آقای عادل سیاح بود. در این مراسم موسسات تحقیقاتی کشاورزی دیم کشور و اصلاح و تهیه بذر چغندر قند نیز قراردادهايی با بخش خصوصی امضا نمودند.

در ادامه مراسم، حضار جشنواره از نمایشگاه دستاوردهای تحقیقاتی موسسات و شرکت های بخش خصوصی بازدید به عمل آوردند.

تعداد بازدید : 344

بازگشت           چاپ چاپ         

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0